Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 03.09.2012

Za mláďaty bílých tygrů do ZOO LiberecAdresa:  Masarykova 1347/31
Město:  Liberec
Hodnocení: 5.1 / 10 hlasů: 305

Web:  odkaz
Lokalita:  Lužické hory a Ještěd

PR Článek Zoo / obory / stanice

Po 10 letech čekání se podařilo Zoologické zahradě Liberec odchovat v létě 2012 další mláďata bílého tygra. Stejně jako v roce 2002, kdy se bílá tygří koťata narodila v Česku vůbec poprvé, jde i tentokrát o trojčata – dva samečky a jednu samičku.


Matkou malých neposedů je 4letá samice Surya Bára a otcem o 3 roky starší samec Paris. Mláďata se narodila 1. července a od počátku byla svou matkou láskyplně opečovávána, na 8. týdnu života pak absolvovala první veterinární prohlídku spojenou s očkováním, vážením a odčervením. Mláďata jsou k vidění pavilonu šelem v dolní části liberecké zoo.

ZOO Liberec získala první bílé tygry v roce 1994, kdy ze ZOO Eskilstuna (Švédsko) dovezla tehdy dvouleté sourozence Isabellu a Columba. Teprve po sedmi letech se podařilo získat nepříbuzného samce Sitara ze ZOO Madrid (Španelsko), kam na oplátku putoval Columbus. Po dalších třech letech se podařilo odchovat první mláďata - 10. května 2002 se narodila trojčata Achilles (nyní ZOO Bratislava), Afrodita (nyní ZOO Sóstó, Maďarsko) a Artemis (ZOO Bělehrad). V roce 2003 uhynuli v Liberci a Madridu oba samci - Sitar i Columbus. V obou případech šlo o náhlá úmrtí spojená s vnitřním krvácením. Liberečtí chovatelé se proto museli poohlédnout po novém samci - tak v roce 2005 ze Sóstó pod Ještěd dorazil tehdy patnáctiletý Tibet, za dva roky života v Liberci však nedokázal s Isabellou další mláďata zplodit. Už v roce 2006 dovezla ZOO Liberec ze ZOO Beauval (Francie) dalšího samce, tentokrát ročního Parise. Po dvou letech se začal poprvé pářit s Isabellou i Artemis, žádná mláďata se ale zplodit nepodařilo. Dne 7. září 2009 pak ZOO Liberec získala dalšího jedince - jednoletou samici Suryu Báru (přízvisko získala podle oštěpařky Báry Špotákové, která je její patronkou) ze ZOO Bratislava, zároveň ale tentýž rok, 19. listopadu, uhynula samice Isabella.

Bílí tygři jsou zvláštní formou tygra indického, nikoliv zvláštním druhem. Jak jméno napovídá, pocházejí z Indie. První bílý tygr, odchycený ve volné přírodě v roce 1951, se dostal do soukromé sbírky maharádži z Rewy. Bílé zbarvení srsti je znakem semialbinismu, tedy částečného albinismu což značí nedostatek barviva. Od pravých albínů se liší modrým zbarvením očí. Také čenich, tlamy, oční víčka a polštářky jsou načervenalé. Ve volné přírodě se nevyskytují, chovají je některé zoologické zahrady, v ČR pouze ZOO Liberec.

Liberecká zoo ale nejsou jen bílí tygři – chovatelé tu na 12 hektarech pečují o více než tisícovku zvířat ve zhruba 180 druzích. Pouze v ZOO Liberec lze spatřit monumentální takiny čínské, které zahrada odchovává jako jediná v Evropě, nebo skupinu kočkodanů zelených. Zcela výjimečná je rovněž jedna z nejucelenějších kolekcí dravců na starém kontinentu, v níž nechybí například orlosupi bradatí, supi hnědí i mrchožraví, orli královští, skalní, jestřábí i východní či čimanga falklandská a žlutavá včetně dvou největších sov světa – výra velkého západosibiřského a puštíka bradatého.

Zoo se chlubí i největší chovnou skupinou kriticky ohroženého osla somálského v Česku, jediným chovem himálajského nahura modrého  v Česku, vzácnými kopytníky, urialem bucharským a sambarem skvrnitým, tradičně početnou skupinu populárních šimpanzů. Mezi další návštěvnicky oblíbená zvířata patří především pandy červené, kočkovité šelmy – levharti sněžní i čínští, lvi, gepardi i rysi karpatští, sloni indičtí, žirafy Rothschildovy, zebry bezhřívé i Chapmanovy či lachtani hřivnatí a nejrůznější tropičtí živočichové.

Zoologická zahrada Liberec, příspěvková organizace
Masarykova 1347/31
460 01 Liberec 1
E:15°4'33.01", N:50°46'35.64"
www.zooliberec.cz
www.facebook.com/zooliberec
www.facebook.com/bilytygr

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Jarní veselí v Babylonu

Jarní veselí v Babylonu

Podnikněte s rodinou zábavný výlet do Liberce a třeba zde prožijte i velikonoční svátky.
zobrazit detailHodnotilo 9 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

ZOO Liberec

ZOO Liberec

Příjemný rodinný výlet do nejstarší ZOO mezi vzácné zvířecí unikáty, přírodu a možnost, kterou uvítají zejména děti, se projet vláčkem po krátkém okruhu.
zobrazit detailHodnotilo 1523 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Město v srdci Trojzemí
zobrazit detailHodnotilo 337 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Město Nový Bor – město skla

Město Nový Bor – město skla

Je možné shlédnout sklářské muzeum, několik galerii, případně navštívit i některé sklářské studio.
zobrazit detailHodnotilo 128 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika RODAS - Liberec

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika RODAS - Liberec

Můžete sami vyrábět a tvořit ve výrobních dílnách RODAS Liberec.
zobrazit detailHodnotilo 55 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se