Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:

autor: Kateřina Černá
vloženo: 05.09.2011

Západní Čechy trochu jinakAdresa:  Západní Čechy
Hodnocení: 4 / 10 hlasů: 423

Web:  odkaz
Lokalita:  Plzeňsko

Přírodní park Přírodní zajímavost

Plzeňský pivovar, příběh Koziny nebo proslulou lázeňskou oblast Karlovarského kraje zná každý Čech.

Západní Čechy se pyšní nekonečným spektrem poutavých míst, mezi které bezpochyby patří i přírodní skvosty. Několik takových je pro veřejnost snadno přístupných i díky programu NET4GAS Blíž přírodě. Pokud tedy hledáte kousek přírody, kam byste v období babího léta mohli vyrazit, vydejte se do západních Čech!

Lákavým tipem na příjemný celodenní výlet může být například Bečov nad Teplou . Ve zdejším barokním zámku je od roku 2002 pro veřejnost vystavená unikátní románská ostatková schránka – relikviář sv. Maura, která je jedinečnou svého druhu v celé střední Evropě. Vedle zámku a historického centra města se město pyšní také jedinečnou botanickou zahradou, jejíž nedílnou součást tvoří niva říčky Teplá. Samotná botanická zahrada s alpinem a sbírkou cizokrajných dřevin vznikla přímo v divokém skalnatém údolí na jižním okraji Bečova koncem 20. let 20. století. Napříč lokalitou vedou historické stezky, které spojuje vybudovaný srub s jedinečným výhledem nad kaňonem Teplé. Vedle toho si v botanické zahradě přijdou na své také příznivci geocachingu. Je zde totiž ukrytý jeden z  pokladů.
Koho láká více než zámek spíše netknutá příroda, měl by se vydat směrem Tachov. U nedaleké obce Lesná se nachází hned další dvě zajímavé lokality s naučnými stezkami Českého svazu ochránců přírody, vybudované díky generálnímu partnerství NET4GAS – Vodní svět a Vladař. První jmenovaná je velmi významnou především kvůli výskytu našeho největšího hlodavce – bobra evropského. Ve zdejších rybnících dnes žije asi 44 bobřích rodin, což znamená cca 220 jedinců. Na okružní naučné stezce, která podrobně seznámí turisty nejen s těmito obyvateli, ale také místní květenou, se nachází unikátní pozorovatelna, odkud je možno bobra sledovat. Druhá zmíněná lokalita – Vladař – představuje čedičovou horu, která je významnou dominantou kraje. Na jejím vrcholku se nachází unikátní keltské hradiště. Naučná stezka s devíti informačními panely provede návštěvníky celým úbočím tohoto vrcholku a představí jim nejen přírodní rezervaci, výsledky zdejšího archeologického výzkumu, ale také jim přiblíží ptactvo a květenu ve zdejším okolí.
Jihozápadním směrem, přibližně 2,5 km od obce Lesná, se v CHKO Český les nachází také chráněná přírodní rezervace Podkovák . Zdejší rašeliniště představují výjimečný ekosystém, pro který je charakteristické postupné hromadění odumřelé biomasy. Obnažená vlhká místa jsou ideálním místem pro výskyt masožravé rostliny rosnatky okrouhlolisté nebo klikvy bahenní . Povalový chodník naučné stezky vede až k vyhlídce, odkud lze pozorovat rašelinná jezírka z těsné blízkosti. Ti, které plochy rašelinišť zaujmou, zde navíc naleznou tipy na další výlety po celé České republice.
Neposledním z tipů na výlet do západních Čech je největší hadcový komplex v ČR – Mnichovské hadce . Zdejší naučná stezka vede jedním z nejpozoruhodnějších území Slavkovského lesa. Okolí Křížků a vůbec celé území mezi Prameny a Mnichovem může na první pohled působit jako nezajímavé, avšak opak je pravdou. Hadcové výchozy, díky svému jedinečnému složení, hostí vzácná rostlinná společenstva. Rostliny jako rožec kuřičkolistý nenajdete jen tak někde jinde. Trasa naučné stezky je vhodná také pro cyklisty, neboť vede po asfaltové komunikaci. Jako závěr půldenního výletu se pak nabízí občerstvení v příjemné hospůdce v Pramenech nebo na Kladské.
V následujících měsících budou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě veřejnosti v západních Čechách zpřístupněna další dvě nová přírodně cenná území – Chlumská hora u Karlových Varů a Capartická louka na Domažlicku. Detaily o chystaných akcích i již zpřístupněných lokalitách, včetně tipů na výlet i pozoruhodné galerie druhů vyskytujících se v lokalitách, najdete na webových stránkách www.blizprirode.cz.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Za dobrým pivem? Do Plzně!

Za dobrým pivem? Do Plzně!

Máte žízeň? Výborně! Míříme totiž na výlet do Plzně!
zobrazit detailHodnotilo 9 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.1/10

Nepomuk – rodiště sv. Jana Nepomuckého

Nepomuk – rodiště sv. Jana Nepomuckého

Jižně od Plzně leží město Nepomuk, rodiště nejznámějšího světce českého baroka sv. Jana Nepomuckého. Můžete navštívit svatojánský chrám, postavený v místech, kde kdysi st...
zobrazit detailHodnotilo 12 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.8/10

Muzeum Českého lesa v Tachově

Muzeum Českého lesa v Tachově

Regionální vlastivědné muzeum v bývalém františkánském klášteře.
zobrazit detailHodnotilo 6 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.7/10

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika RODAS - Plzeň

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika RODAS - Plzeň

Ve čtvrtek a v pátek od 14-18 hodin, v sobotu a v neděli od 10-18 hodin, můžete sami vyrábět a tvořit ve výrobních dílnách RODAS Plzeň a k tomu shlédnout podrobnou videoreportáž ...
zobrazit detailHodnotilo 13 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.9/10

Rekreační středisko Rybník

Rekreační středisko Rybník

V obci Rybník nabízíme v rekreačním areálu ubytování ve třech objektech cca 200 m od sebe vzdálených s celkovou kapacitou 104 lůžek.
zobrazit detailHodnotilo 77 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se