Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 28.05.2015

Žerotínský víkend v Náměšti nad OslavouAdresa:  Zámek 1,675 71,Náměšť nad Oslavou
Hodnocení: 5.5 / 10 hlasů: 190

Web:  odkaz
Lokalita:  Vysočina

Historicky významný objekt Zámek Pojďte s námi slavit! O víkendu 6. – 7. června 2015 zahájí zámek v Náměšti nad Oslavou oficiální oslavy letošního významného výročí - 450 let od přestavby z hradu na zámek. Čekají Vás vernisáže, koncerty, divadlo i přednáška. Slavit se bude celé léto.

Rod pánů ze Žerotína, který se před 450 lety rozhodl vystavět si v Náměšti nad Oslavou svou rezidenci, se stane hlavním tématem nadcházejícího náměšťského víkendu. Po stopách Žerotínů se můžete vydat i Vy během vernisáže stejnojmenné výstavy, která ve 14 hodin zahájí sobotní program na prvním zámeckém nádvoří. Na konkrétní pobývání Žerotínů na Náměšti se vzápětí zaměří přední historik profesor Tomáš Knoz, který oživí jejich příběhy během své přednášky v inspirativním prostředí nádherně vymalované zámecké knihovny.

Co by to ale bylo za oslavu, kdyby na ni chyběla hudba? Proto se můžete těšit na výjimečný koncert souboru Capella Ornamentata, v jehož podání uslyšíte pro Náměšť speciálně připravený koncert renesanční hudby. Bonbónkem programu bude i svatební píseň neznámého autora z roku 1589, která vznikla u příležitosti sňatku Karla staršího ze Žerotína a na Náměšti a Barbory Krajířky z Krajku.

Koncertem ale sobotní program zdaleka nekončí. Na druhém zámeckém nádvoří se totiž odehrají dvě večerní divadelní představení. Členové Divadla v pohybu Exulis ztvární vyfabulovaný příběh o bratrské lásce, vraždě a touze po moci nesoucí název Rivalové. Námět čerpali ve skutečném příběhu pánů ze Žerotína.

Nedělní program se naopak ponese ve znamení krásných květin a honosně nastrojených šlechtických jídelních tabulí. Od 14 hodin proběhnou vernisáže dvou výstav. První z nich, V barvách Žerotínů, představí historické květinové dekorace v úvodní části prohlídkové trasy zámku. Na ni plynule naváže nová instalace připomínající Stolování na náměšťském zámku, která v pěti sálech připomene historii všeho, co souviselo s jídlem v jednotlivých historických i ročních obdobích. Unikátní je, že vystavené jídelní servisy a další exponáty byly dochovány přímo na náměšťském zámku a dosud se ukrývaly v zámeckých depozitářích.

O závěr Žerotínského víkendu se postarají žáci místní Základní umělecké školy, kteří předvedou své dovednosti a um během koncertu od 17 hodin.

www.zamek-namest.cz


nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Muzeum Hrotovicka

Muzeum Hrotovicka

Rekonstrukce objektu č. p. 2 v letech 2016-2018 vedla k vytvoření nového Muzea Hrotovicka. Navazuje na zájem místních nadšenců z dob dávno minulých, připomíná bohatou historii měst...
zobrazit detailHodnotilo 15 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Přírodní bohatství městského parku Hrádek v Třebíči

Přírodní bohatství městského parku Hrádek v Třebíči

V srdci města Třebíče najdeme kromě historické zástavby i zelenou oázu, park Hrádek.
zobrazit detailHodnotilo 48 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Jihlavská šatlava

Jihlavská šatlava

Ukázky vězeňství, tortury, velké množství replik k vyzkoušení
zobrazit detailHodnotilo 29 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.1/10

Rodinný zábavní park Fábula

Rodinný zábavní park Fábula

Pohádkový zábavní areál se živými herci
zobrazit detailHodnotilo 278 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Jaderná elektrárna Dukovany - Informační centrum

Jaderná elektrárna Dukovany - Informační centrum

Elektrárna Dukovany je první jadernou elektrárnou v ČR. Má instalovaný elektrický výkon 1 760 MW. Leží se asi 30 km jihovýchodně od Třebíče, v trojúhelníku, který je vymezen obc...
zobrazit detailHodnotilo 871 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.1/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se