Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 31.05.2017

Zkušení horolezci i začátečníci vyzkouší svou fyzickou zdatnost na via ferratyAdresa:  ČR a ostatní státy
Hodnocení: 5.2 / 10 hlasů: 97

Lokalita:  Jižní Čechy

Místo s výhledem PR Článek Skála / hora Skalní město Sportovní vyžití Via ferraty neboli „zajištěné cesty“ jsou označené trasy skrze náročný horský terén. Na něm naleznete lana, stupačky, řetězy, žebříky, kramle, lávky, čepy a pomůcky pro zdolání obtížného terénu. Po střední Evropě najdete řadu složitých cest, které ocení zkušení lezci a zároveň začátečníci. Záleží na výběru. Milovníci Klettersteig (jak praví německý název pro via ferraty) se nejraději vydávají do Rakouska, Slovinska, Švýcarska a Itálie.

K čemu se via ferraty využívají?

Potká-li vás na cestě strmá stěna, kterou mají problém zdolat i zkušení lezci, tato „cesta“ vám bude nápomocna. Díky lanu, žebříkům, řetězům a dalším pomůckám ji jedinci bezpečně zdolají i přesto, že by měli s vylezením strmé skalní stěny bez jakéhokoli úchytu problémy. V podstatě se nemožné stane možným. Některé cesty vyžadují horolezecké zkušenosti a začátečníci by se jim měli vyhýbat. Cesty jsou umístěny ve vyšší nadmořské výšce. Ideálním vybavením je ferratový set.

Jak poznáte pro vás příjemnou cestu

Ferraty jsou rozděleny podle obtížnosti, stejně jako klasifikační stupnice obtížnosti v horolezectví. I zde najdete označení, která se liší dle zvyklostí oblasti či regionu, kde se cesty nachází. Do hodnocení se promítne délka cesty, obtížnost nejnáročnějšího místa a jeho délka.
V Rakousku se obtížnosti značí dle abecedy od písmene A do písmene E. Písmeno A označuje nejsnazší cesty, které mají jištění v podobě ocelových lan, řetězů a zábradlí. Toto jištění je zde spíše pro začátečníky. Vyrovná se stupnici obtížnosti I. UIAA. Stupeň B představuje II. UIAA a jedná se o mírný strmý skalní terén. Strmý skalní terén prezentuje C a obtížnost je srovnatelná se stupněm III. UIAA. Obtížnost IV. UIAA prezentuje stupeň D, velmi strmý skalní terén, a poslední E ukazuje ty nejstrmější úseky.
V Itálii najdete označení podobné tomu na sjezdovce. Modrá stezka, červená a černá. I zde prezentuje modrá barva cestu pro začátečníky (Rakušané mají svou modrou pod písmenem A), červená pro středně pokročilé (v Rakousku C) a černá pro pokročilé až velmi pokročilé (v Rakousku hledejte D a E). V Itálii se můžete setkat s novým označením, které škálu obtížnosti více zpřesnilo. Tato písmena používají Italové pro označení cesty: F (snadné), MD (středně těžké), D (obtížné, těžké), MOD (velmi obtížné), ED (extrémně náročné).

A co my?

V České republice najdete naše „cesty“. Zajeďte například na via ferraty Harachovka v Táboře, via ferraty Bechyně - Zářečí , via ferraty v Děčíně nebo via ferraty Lužické hory Jeptiška. Na Affekt.cz najdete vybavení pro horolezce, kempování a treking, které se vám bude na vaší cestě hodit.nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Tábor –  husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Tábor – husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Křivolaké uličky obehnané mohutným opevněním, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnice a pozůstatky hradu, nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě Jordán, duch...
zobrazit detailHodnotilo 357 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.7/10

Chýnovká jeskyně

Chýnovká jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována ...
zobrazit detailHodnotilo 2140 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.5/10

Město Vyšší Brod

Město Vyšší Brod

Město vzniklo ze starší strážní osady na stezce do Horních Rakous při klášteře cisterciáků.
zobrazit detailHodnotilo 2394 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Přijďte se podívat, jak se vaří prémiový ležák Budweiser Budvar

Přijďte se podívat, jak se vaří prémiový ležák Budweiser Budvar

Budějovický Budvar je významným českým exportérem a na českém vývozu piva se podílí téměř čtvrtinou.
zobrazit detailHodnotilo 239 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Výstava PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - LÉTA ZKÁZY A BOLESTI v Jihočeském muzeu jen do 11. listopadu 2018

Výstava PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - LÉTA ZKÁZY A BOLESTI v Jihočeském muzeu jen do 11. listopadu 2018

Už jen do 11. listopadu 2018 můžete v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích zhlédnout výstavní projekt
zobrazit detailHodnotilo 61 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se