Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 18.04.2019

ZLATÉ HORY – KOUZELNÝ KRAJ POKLADŮAdresa:  Zlaté hory
Hodnocení: 5.8 / 10 hlasů: 46

Lokalita:  Jeseníky

Historicky významný objekt Jezera / rybníky / nádrže Les Místo s výhledem Muzeum Obec / město PR Článek Přírodní zajímavost Rozhledna Skanzen Technická zajímavost

Městské muzeum

Památkově chráněný objekt budovy staré pošty z roku 1698. Stálé expozice k historii města a zlatohorského regionu. Bohatá historie hornictví s početnou výstavou zdejších minerálů. Ve sklepení muzea expozice k čarodějnickým procesům. V přízemí budovy se nachází pamětní deska na počest návštěvy císaře Josefa II., který zde se svou družinou generálů přenocoval.

Zlatokopecký skanzen

Kompletní replika středověké zlatokopecké osady s provozy na zpracování zlatonosné rudy. Základním pilířem skanzenu jsou Zlatorudné mlýny a nová tavící pec. Níže podél toku říčky Olešnice je hornická osada, koncipována jako Objekt domácích řemesel. Obranné prvky zlatokopecké osady tvoří dvě strážní věže. Součástí skanzenu je také přírodní amfiteátr, využívaný při soutěžích v rýžování zlata.

NS Údolí ztracených štol

Nedílnou součástí Hornického skanzenu je i tato naučná stezka. Měří okolo 2 km a z části vede okolo původního středověkého kanálu, jehož voda pohání samotné Zlatorudné mlýny. Nejzajímavějším bodem je určitě místo, „kde voda teče do kopce“. Ostatní zastavení informují o původu zlata, geologii dané lokality a zdejší přírodě.

Poštovní štola

Zpřístupněné důlní dílo ze 16. století. V 19. století dokladována těžba pyritů a důlních vod pro výrobu vitriolu. V různých úrovních důlního díla jsou dobře zachovalé části ručně sekaných chodeb a komínů z nejstarších období, jakož to i dřevěné vodotěžní zařízení.

Rozhledna na Biskupské kupě

Nachází se na samotném vrcholu stejnojmenné hory v nadmořské výšce 890 m. n. m. Byla slavnostně otevřena 26. srpna 1898 ku příležitosti 50-ti leté vlády císaře Františka Josefa. Z ochozu rozhledny je možno spatřit vrcholky jesenických hor včetně Pradědu, Beskydy, Sněžku a polskou nížinu.

Rejvíz a Naučná stezka na Mechovém jezírku


Rejvíz je mezi horskými obcemi nejkrásnější perlou jesenických hor. Leží uprostřed sametově zelených luk na náhorní rovině plné lesů, v nichž je mnoho jelení a srnčí zvěře, borůvek, brusinek a hub. Nadmořská výška blat se pohybuje od 731 do 804 m. n. m. Při turistickém chodníku z Rejvízu do Dolního Údolí bylo obnoveno odpočívadlo zvané “Hříbek”. Monumentální válečný pomník obětem 1. sv. války byl postaven v roce 1929. Penzion Rejvíz - vyřezávané židle.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí

Leží na východním svahu Smrčníku (799 m n. m.), asi 400 m pod sedlem Na Pomezí (575 m n. m.), 2 km severovýchodně od města Lipová-Lázně. Je největší krasovou jeskyní v krystalick...
zobrazit detailHodnotilo 1032 uživatelů. Průměrné hodnocení 3.8/10

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. První zmínka pochází z roku 1430 (Anthonius Wale). Jeskyně sloužila často jako úkryt, o...
zobrazit detailHodnotilo 1715 uživatelů. Průměrné hodnocení 4/10

ZLATÉ HORY – KOUZELNÝ KRAJ POKLADŮ

Městské muzeum Památkově chráněný objekt budovy staré pošty z roku 1698. Stálé expozice k historii města a zlatohorského regionu.
zobrazit detailHodnotilo 46 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Vodní elektrárna Dlouhé stráně - Informační centrum

Vodní elektrárna Dlouhé stráně - Informační centrum

Dlouhé stráně v údolí Divoké Desné jsou největší přečerpávací hydroelektrárnou v ČR.
zobrazit detailHodnotilo 1934 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Zastavte se v Centru služeb U Petra

Zastavte se v Centru služeb U Petra

Chystáte se v létě do Jeseníků? Máme pro Vás skvělý tip na centrum odpočinku a zábavy na Jesenicku.
zobrazit detailHodnotilo 206 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se