Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:

autor: Klára Kalinová
vloženo: 13.08.2014

Zoologická zahrada OhradaAdresa:  373 41
Město:  Hluboká nad Vltavou
Hodnocení: 4.8 / 10 hlasů: 2065

Web:  odkaz
Lokalita:  Jižní Čechy

Zoo / obory / stanice

Svět zvířat jako na dlani
Zoologická zahrada Ohrada byla poprvé otevřena pro veřejnost 1.května 1939. Vznikla jako součást loveckého muzea v zámku Ohrada rozhodnutím tehdejšího majitele hlubockého panství Dr. Adolfa Schwarzenberga. Návštěvníci v ní mohli vidět hlavně naše tradiční druhy lovné zvěře, doplněné několika exempláři papoušků, nandu, lamy a kočkodana husarského.

Od té doby procházela zoo obdobími vývoje i stagnace. Na konci 60.let 20.století se dokonce uvažovalo o jejím zrušení. To se naštěstí nestalo, zoo byla zachráněna a od roku 1972 se rozvíjí jako samostatná organizace.

Postupně byla modernizována jednotlivá chovná zařízení a rozšiřovány plochy expozic. V roce 1982 byly otevřeny nové výběhy kopytníků a vodních ptáků na břehu Munického rybníka, čímž se významně zvětšila rozloha zoologické zahrady. Zvyšoval se i počet chovaných druhů: v letech 1972 až 1985 vzrostl téměř na trojnásobek.

Zoo Ohrada začala postupně naplňovat poslání moderních zoologických zahrad – kromě rekreace návštěvníků se snaží o jejich vzdělávání a poučení, nabízí rozšíření výuky netradiční formou školám všech stupňů a zapojila se do systému ochrany přírody.

ZOO v současnosti
Je zakládajícím členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, která vznikla v roce 1991, je také řádným členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a členem Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad a akvárií (EARAZA).

Z členství v těchto organizací vyplývá řada závazků, které ovlivňují jak výběr dalších druhů chovaných zvířat, tak i příští vývoj zoo ve všech aspektech : modernizace expozic, ekologická výchova a vzdělávání, informační systém, servis návštěvníkům a jiné.
Vzácné druhy chovaných zvířat

Jedním z nejdůležitějích úkolů moderních zoo je ochrana přírody, rozmnožování ohrožených druhů – a pokud je to vhodné, také jejich návrat do volné přírody.

Tento proces je možný díky různým národním a mezinárodním programům, jako je např. Evropský záchovný program (EEP) nebo Evropská plemenná kniha (ESB)

Z ohrožených druhů žijících na českém území je do Evropského záchovného programu zařazena vydra říční. Zoo Ohrada proto se svým chovem vyder v EEP nemůže chybět.

Z našich svěřenců je do Evroské plemenné knihy zařazen v Čechách velmi vzácný čáp černý, sup mrchožravý a holub krvavý.

K národním programům patří projekt reintrodukce puštíka bělavého, který stále úspěšně pokračuje.

Do podobných projektů se Zoo Ohrada zapojovala i dříve. V 70.letech 20.století jsme pomáhali při reintrodukci krkavců na Šumavu, v polovině 90.let hohola severního na Třeboňsko a také při posilování populací veverek na Českolipsku.

Zvířata v zoo
Dnes chováme okolo 256 druhů zvířat ve více než 2 000 exemplářích. V souladu s tradicí se i nadále zaměřujeme na chov našich druhů s rozšířením na zvířata Evropy a mírného pásu Asie. Nechybí však ani expozice představující faunu a flóru Austrálie, Ameriky a Afriky. V posledních letech věnuje zoo zvláštní pozornost zejména ohroženým druhům české a evropské fauny.

Další modernizace stávajících expozic a výstavba nových výběhů a voliér je vedena snahou co nejvěrněji napodobit biotopy z volné přírody, a tím poskytnout chovaným zvířatům co nejlepší životní podmínky.

Kousek Ameriky, Austrálie, Afriky i Českého lesa..
Americký koutek
Koutek obsadili psouni prériový, nosálové a papoušci mniší a patagonští, kteří si budují hnízda v umělé skále. Pod nimi ve voliéře běhají divoká morčata. V sousední voliéře s křepeli virginskými bydlí přes léto i vzácný druh tukana – arassari řasnatý.

Australský koutek

Základ tvoří výběh klokanů rudokrkých s typickými stavbami tropických termitů. Na výběh navazují voliéry australských papoušků, doplněných několika druhy australských holubů, astrildů – a malý noční pavilonek s klokánky králíkovitými a kusu liščími.

Výběh s kočkodany husarskými je společně s voliérou několika druhů afrických ptáků základem budoucí malé expozice Afriky.

Postupně plánujeme výstavbu malých ucelených expozic zvířat i z jiných koutů světa.

Kontakt:
Hluboká nad Vltavou
373 41
tel.: +420 387 002 211
fax: +420 387 965 445
www.zoo-ohrada.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Tábor –  husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Tábor – husitské město s živou současností - místo vaší dovolené

Křivolaké uličky obehnané mohutným opevněním, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnice a pozůstatky hradu, nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě Jordán, duch...
zobrazit detailHodnotilo 354 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.7/10

Chýnovká jeskyně

Chýnovká jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována ...
zobrazit detailHodnotilo 2113 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.6/10

Město Vyšší Brod

Město Vyšší Brod

Město vzniklo ze starší strážní osady na stezce do Horních Rakous při klášteře cisterciáků.
zobrazit detailHodnotilo 2375 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.9/10

Přijďte se podívat, jak se vaří prémiový ležák Budweiser Budvar

Přijďte se podívat, jak se vaří prémiový ležák Budweiser Budvar

Budějovický Budvar je významným českým exportérem a na českém vývozu piva se podílí téměř čtvrtinou.
zobrazit detailHodnotilo 232 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Výstava PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - LÉTA ZKÁZY A BOLESTI v Jihočeském muzeu jen do 11. listopadu 2018

Výstava PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA - LÉTA ZKÁZY A BOLESTI v Jihočeském muzeu jen do 11. listopadu 2018

Už jen do 11. listopadu 2018 můžete v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích zhlédnout výstavní projekt
zobrazit detailHodnotilo 54 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se